15:09

Belem co warto zobaczyć

zwiedzanie Belem

Belem to podmiejska dzielnica Lizbony rozciągająca się w okolicy dawnego portu Restelo. 


Główny port stolicy w czasach świetlistości portugalskiego imperium kolonialnego. W 1497 wyruszyła stamtąd przełomowa wyprawa Vasco Da Gamy.
Jednym z symboli Lizbony jest Padrao dos Descobrimentos ( pomnik Odkryć Geograficznych ) 52- metrowej wysokości betonowa budowla przypominająca kształtem dziób olbrzymiego żaglowca. Na jego pokładzie stoi Henryk Żeglarz z modelem okrętu i mapą świata w rękach. po jego lewej stronie klęczy król Alfons V, a za nim widać stojącego Vasco da Gamę. Można też wejść na górę pomnika i podziwiać panoramę Belem.


Niedaleko pomnika Odkryć Geograficznych, można odnaleźć kolejny symbol stolicy- podobną nieco do lukrowanego tortu Torre de Belem (wieża Belem). Wieża pełniła niegdyś funkcje obronną i stanowiła świetny punkt orientacyjny dla powracających żeglarzy. W 1983 r. Torre de Belém wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W roku 2007 wieża została wybrana jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.


Jednym z głównych zabytków w Lizbonie w dzielnicy Belem jest przepiękny i robiący ogromne wrażenie Klasztor Hieronimitów. Klasztor uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskeigo będącym specyficznym dla Portugalii połączeniem gotyku i renesansu. Budowa klasztoru rozpoczęła w 1502 r. z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w 7 lipca 2007 r. została ogłoszona jednym z Siedmiu Cudów Portugalii. Z ciekawostek w klasztorze znajdują się groby króla Manuela I i odkrywcy Vasco da Gamy.


Polecam spacer wzdłuż rzeki Tejo od Torr de Belem aż do czerwonego mostu 25 Kwietnia. Promenada jest przepiękna i bardzo długa a  po drodze można np odwiedzić bardzo ciekawe muzeum Elektryczności. 


7 komentarzy:


 1. Wieża Belem wygląda niesamowicie! Dopisuję do listy miejsc, które chcę odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W każdą pierwszą niedziele miesiąca wszystkie muzea i całe Belem jest za darmo :) minusem są tylko ogromne kolejki

   Usuń
 2. Wieża jest zjawiskowa! Chciałabym ją zobaczyć na żywo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Portugalię mam cały czas w planach - wreszcie muszę tam się wybrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma na co czekać jest przepięknie a bilety lotnicze są naprawdę tanie :)

   Usuń
 4. Zdjęcia są przepiękne. Wiesz, bilety biletami. Na miejscu warto mieć gdzie spać i też jakoś przeżyć. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację :) my na każdej takiej wycieczce staramy się oszczędnie żyć by starczyło na różne przyjemności :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger