13:41

Miejski balkon

Odpowiednio dobrane rośliny, meble i dodatki mogą zmienić miejski balkon w miejsce, w którym będziemy wypoczywać lub przyjmować gości.  


Wybierając kwiaty na balkon nie możemy jedynie kierować się naszym upodobaniem i wyglądem roślin. Przede wszystkim musimy uwzględnić warunki panujące na naszym balkonie oraz czas, który możemy po święcić na pielęgnacje roślin. Nie wszystkie rośliny czują się dobrze w pełnym słońcu, niektóre lubią półcień.

zdjęcie internet

Rośliny idealne do obsadzenia balkonów od strony południowej i zachodniej:
- Bratek ogrodowy 
- Begonia 
-Celozja 
-Nasturcja 
-Pelargonia
-Surfinia
-Lawenda

Rośliny cieniolubne:
-Fuksja
-Niecierpek nowogwinejski
-Niezapominajka
-Stokrotka   

W donicach lub skrzynkach na balkonie można uprawiać wszystkie rośliny - byliny, zioła, kwiaty jednoroczne a także iglaki i warzywa. Jeżeli wybierzemy dość duże i wytrzymałe donice, skrzynki to rośliny będą w nich dobrze wyglądały i długo rosły. 

Zioła są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych - poza regularnym podlewaniem. Nawet, jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu w bloku, na pewno znajdzie się na nim miejsce, aby postawić kilka doniczek.

zdjęcie internet

Doniczki do uprawy ziół na balkonie powinny być masywne i ciężkie, ustawiamy je na podłodze aby nawet podczas silnego podmuchu wiatru nie spadły. Najlepiej wybrać duże drewniane donice (skrzynie), gdyż można w nich posadzić wiele roślin – ułatwia to znacznie późniejszą pielęgnację. Zioła można także uprawiać w mniejszych doniczkach, najlepiej glinianych (bo ziemia w nich nie przesycha tak szybko jak w plastikowych). Wszystko zależy od tego jakimi środkami oraz jaką powierzchnią dysponujemy. Najprostszą i najszybszą metodą pozyskania roślin jest kupienie "gotowych" ziół w doniczkach. Najlepiej kupić je w centrum ogrodniczym! a nie w supermarkecie, gdyż te rośliny nie przetrwają długo na balkonie. Zioła z centrum ogrodniczego (zwykle) są znacznie bardziej wytrzymałe i przystosowane do uprawy na zewnątrz. 

Stanowisko
Większość ziół najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu, dlatego też ogródek ziołowy na balkonie powinien wychodzić na stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. W cieniu zioła będą gorzej rosły, będą się wyciągać do słońca i gorzej kwitnąć, a co na najważniejsze będą mniej aromatyczne.


 Podlewanie
Słońce powoduje szybkie przesychanie ziemi w doniczkach, dlatego niezbędne jest regularne podlewanie. Zwłaszcza na balkonach południowych zioła w doniczkach mogą szybko więdnąć.


 Przycinanie
Zioła trzeba regularnie przycinać aby zbytnio się nie rozrosły. Cięcie jest konieczne aby rośliny dobrze się krzewiły. Przyspiesza także wzrost nowych liści i zapobiega zawiązywaniu się nasion. Rośliny przycinamy tylko w słoneczne dni, przed południem. Najbardziej aromatyczne są, gdy zaczynają zawiązywać kwiaty. Ścinamy je nożyczkami lub ostrym nożem i opłukujemy w zimnej wodzie.


 Zimowanie
Zioła wieloletnie będą zimować na balkonie więc będzie trzeba je zabezpieczyć przed mrozem. W tym celu doniczkę ocieplamy styropianem, postawę pędów ziół obsypujemy kopczykiem z kory, a całość owijamy szczelnie białą agrowłókniną.
  

  

1 komentarz:

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger