16:12

Piękny i tajemniczy Zamek Książ


Sezon wakacyjny w pełni i pewnie wielu z was wybierze się do Wrocławia i okolic i z pewnością będzie chciało odwiedzić też Zamek Książ, ale czy warto ? Niewątpliwie Zamek Książ jest największą dumą regionu Dolno Śląskiego przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Zamek znajduje się w granicach Wałbrzycha, na terenie Książęcego Parku Krajobrazowego. Położony jest na skalnym cyplu i otoczony naturalnym wąwozem. Zamek jest jednym z trzech zamków największych w Polsce (Malbork i Wawel) i naprawdę robi niesamowite wrażenie.

 Rys historyczny
Zamek powstał w latach 1288-1292. Został zbudowany na polecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W dawnych kronikach nazywano go "clavis ad Silesiam"- kluczem na Śląsk- strzegł bowiem ważnej drogi handlowej z Czech na Śląsk. W czasie wojen husyckich, w latach 1428-29 został przez husytów zdobyty i częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 90- tych XVIII w. przez Jana Henryka VI von Hochberga. Ostatnia przebudowa zamku miała miejsce w latach 1908-23. Zamek w 1941 r. został skonfiskowany przez hitlerowców. Był to najtragiczniejszy okres w jego dziejach. Wywieziono wtedy wszystkie wartościowe dzieła sztuki, meble oraz zawartość zamkowej biblioteki. Pod Książem wykuto podziemne korytarze, które najprawdopodobniej miały być częścią przyszłej kwatery Hitlera. Obecnie rejestruje się tam ruchy sejsmologiczne.

Zamek oferuje wiele tras do zwiedzania jedne są tańsze drugie są droższe i z przewodnikiem np.
* trasa "Książ barokowy"
* trasa "Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej ( my wybraliśmy tę trasę)
* trasa "Szlakiem Daisy"
  


Co dokładnie oferowała nasza trasa: "Poznaj prawdziwą historię Książa – trasa „Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej” to możliwość usłyszenia o dziejach zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Zwiedzanie rozpoczyna się podobnie jak trasa „Książ Barokowy” i przebiega przez najpiękniejsze sale reprezentacyjne. Następnie turyści poznają pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). W dalszej części trasa prowadzi przez najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku, w której mieszczą się takie sale jak: Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska czy Sala Konrada zwana kiedyś małą salą balową. Od 08.01.2014 r. w ramach tej trasy udostępnione do zwiedzania zostało również zmodernizowane III piętro Zamku Książ, gdzie obecnie znajduje  się m.in wystawa stała „Sekrety z zamkowej szuflady”. Dużą część ekspozycji stanowią fotografie odzyskane przez zamek dopiero po 2010 roku.  Na zakończenie turyści z poziomu tarasów wchodzą do tunelu z okresu II Wojny Światowej, który został wykuty na głębokości aż 15 m pod zamkiem. Dla zwiedzających udostępniono część tego podziemnego tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, na krańcu którego znajduje się niedokończona klatka schodowa."

Z grzaliśmy się na tą trasę niesamowicie wręcz nie mogliśmy się doczekać i szczerze mówiąc byliśmy bardzo rozczarowani. Najbardziej nie mogliśmy doczekać się tunelu, bo wiadomo Książ i jego tajemnice WOW no i właśnie nie było tego WOW tunel okazał się bardzo krótki i mało interesujący :( A co do reszty zamku? W samym zamku nie za wiele się zachowało (wiem wojna i te sprawy), ale w większości pomieszczeń zastajemy puste ściany i mało ciekawe wnętrza. Bardzo ładne są ogrody zamkowe i cała okolica otaczająca zamek, ale to trochę za mało.
Według nas cały ten Zamek Książ jest trochę przereklamowany. Ale wiadomo nie musicie się zemną zgadzać.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger