15:42

Skarb Świdnicy


Wakacje rozpoczęte, więc jakbyście nie mieli pomysłu gdzie pojechać to gorąco polecam Dolny Śląsk. Jest tam tyle atrakcji że tydzień to za mało. Pamiętacie ten spot reklamowy Dolnego Ślaska w tv "nie do opowiedzenia do zobaczenia" coś w tym jest!  


Wybierając się np. do Zamku Książ warto po drodze odwiedzić Kościół Pokoju w Świdnicy. Świdnica to małe miasto głownie kojarzone z bardzo ładnym, doskonale zachowanym rynkiem no i oczywiście symbolem miasta potężną katedrą pod wezwaniem Wacława i Stanisława - największy kościół na Dolnym Śląsku z trzecią, co do wielkości wierzą w Polsce. Niewiele osób zaś wie, że w Świdnicy znajduje się unikatowy i przepiękny Kościół Pokoju, który nie bez powodu został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO

To jeden z dwóch zachowanych tego typu kościołów w Polsce drugi znajduje się w Jaworze. Kościół wcale nie przypomina typowej świątyni, gdyż budowa była ograniczona wieloma warunkami - po pierwsze miał być wybudowany poza granicami miasta, po drugie nie mógł posiadać wieży ani dzwonów po trzecie miał być budowany z materiałów nie trwałych (drewna, słomy, pisku i gliny) no i okres budowy nie mógł przekroczyć 1 roku. To co zachwyca, to przede wszystkim bogate zdobienia, wspaniały ołtarz, barokowa ambona pochodzi z roku 1729. Schody są zdobione scenami z biblii, na balustradzie znajdują się rzeźbione alegorie Wiary, Nadziei i Miłości. Zachowały się także zabytkowe organy z barokowym prospektem z lat 1666-1669. Całość robi naprawdę ogromne wrażenie, kto przeszedł obok i nie zajrzał niech żałuje!!! Bo gdy wejdziesz do środka zrobisz wielkie oczy i powiesz WOW z zachwytu :)
Kościół zwiedza się głownie w sezonie letnim marzec-październik. Z ciekawostek  na parterze i czterech piętrach mogło się zmieścić 7.500 osób (w tym 3.000 miejsc siedzących). Gdybyście przejeżdżali obok Świdnicy nie zapomnijcie się zatrzymać :)


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger