15:50

Atrakcje w Zakopanem


Zakopane to nie tylko góry, ale także przepiękne muzea i kościoły. Samo miasto jest przede wszystkim wielką bazą noclegową, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Mnogość punktów gastronomiczny i restauracji powoduje, że nikt nie wyjdzie stamtąd głodny. A wieczorem Zakopane oferuje atrakcje miłośnikom dobrej zabawy. Liczne kluby i lunaparki pozwolą wyszaleć się tym co nie stracili sił za dnia na górskiej wspinaczce.


Naszym punktem wypadowym była Harenda to już nasz trzeci pobyt w tym miejscu i zawsze jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Zimą oferuje fantastyczny stok narciarski a latem przepiękne widoki na szczyty gór. Komunikacja z centrum miasta też jest bardzo dobra można podjechać busem albo autobusem miejskim linii 14.

Będąc na Harendzie koniecznie trzeba odwiedzić dom Jana Kasprowicza poeta nabył go w  1923 roku od angielskiej malarki. Niestety poeta mieszkał na Harendzie tylko trzy lata, zmarł w 1926 roku. W 1933 roku dzięki staraniom wdowy  Marii Kasprowicz, Kornela Makuszyńskiego i Leopolda Staffa, powstało obok domu granitowe mauzoleum do którego przeniesiono prochy poety. Z inicjatywy żony Marii w 1950 roku w willi powstało muzeum Kasprowicza. W roku 1964 przy muzeum zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które do dziś organizuje poświęcone poecie spotkania, odczyty i wieczory poetyckie. Z woli wdowy po Kasprowiczu muzeum zachowało wygląd domu z czasów życia poety. Zwiedzający mogą oglądać trzy pomieszczenia : jadalnię, salonik i sypialnię. W muzeum oglądać można pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe Kasprowiczów, obrazy i pozostałości księgozbioru. 
Naprawdę warto odwiedzić to miejsce pani, która opowiada o Kasprowiczu robi to w taki sposób, że po prostu WOW. 
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej nazywany jest często "starym kościółkiem" zbudowany w 1847 roku. Niewielka świątynia cała jest z modrzewiowego drewna. W pobliżu kościółka znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Powstał w połowie XIX wieku był to pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej. Chowa się już tylko na nim ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala.  Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Cmentarz otacza kamienny mur. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Przy wejściu, z prawej strony, znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki. Nieco dalej pochowany jest Kornel Makuszyński. W głębi można zobaczyć symboliczną mogiłę Macieja Berbeki.


Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z Zakopanem przy Krzeptówkach zostało wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987-1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czarwace 1997 w czasie szóstej pielgrzymki do Polski.
Butorowy Wierch (1160m) wzniesienie na Pogórzu Gubałowskiem pomiędzy Palenicą Kościeliską a Gubałówką. Z Kościeliska na sam szczyt góry prowadzi uruchomiona w 1978 kolej krzesełkowa Butorowy Wierch. W trakcie jazdy można podziwiać wspaniała panoramę Tatr, Zakopanego i Kościeliska.
Krzesełka wyglądają na bardzo stare i takie są pamiętam je jeszcze z dzieciństwa, gdy byłam z mamą na tym wyciągu i nic się nie zmieniło! Ale frajda i widoki są nie do opisania.Gdzie warto zjeść? Ja osobiście polecam Czarny Staw- Góralska Bacówka w Centrum Zakopanego. Pyszne góralskie jadło w przystępnej cenie i co najważniejsze duże porcje. A na deser wybierzcie się do Jagoda Coctail Bar Krupówki 38 nie pożałujecie, niestety lokal nie ma swojej oficjalnej strony, ale jak dobrze poszperacie w Google to coś tam na pewno zajdziecie o Jagódce.  


                                       


4 komentarze:

 1. Lubię Zakopane ze względu na jego niezwykłą atmosferę. Szczególnie zimą wszystko wydaje się tam takie magiczne. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście też wolę Zakopane zimą jest przepiękne i nie jest takie zatłoczone :)

   Usuń
 2. Do domu Kasprowicza muszę się kiedyś wybrać..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie trzeba odwiedzić dom jest przepiękny i ta historia :)

   Usuń

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger