11:06

Polskie góry

Zwiedzanie ZakopanegoWitajcie! Pozwólcie, że zabiorę Was dziś w Tatry. Właśnie wróciliśmy z tygodniowego pobytu w Zakopanem. Było przepięknie wspaniałe widoki, cudowna pogoda i przepyszne jedzenie !Zakopane to zimowa stolica Polski, ale miasto to oferuje bardzo wiele o każdej porze roku. Największą atrakcja turystyczną w Zakopanem są najwyższe góry w Polsce. Tatry stanowią cel wycieczek turystów, co roku przez tatrzańskie parki narodowe przetaczają się setki tysięcy wędrowców. 
Tatry pełne są atrakcji. Szlaki pełne są turystów tych starszych i tych nieco młodszych, każdy może znaleźć coś dla siebie. W dolinach znajdują się piękne schroniska, gdzie można zjeść smaczny obiad i odpocząć. Miejsca te oferują też noclegi przed dalsza wspinaczką.  

Dolina Kościeliska


Jedną z największych atrakcji Zakopanego jest kolejka linowa na Gubałówkę. Z góry roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. Dla tych, co lubią się wspinać polecana jest trasa piesza zajmująca około godziny. Idąc cały czas Gubałówka dochodzimy do Szymoszkowej a dalej na Butorowy Wierch gdzie w obydwu miejscach można się przejechać wyciągiem krzesełkowym.

Droga na Gubałówkę
 
Wyciąg krzesełkowy - Butorowy Wierch


Kolejną ważną atrakcją jest kolej linowa z Kuźnic, która prowadzi na szczyt Kasprowego Wierchu. Otwarta w 1936 roku trasa wynosi 4291,59 metra. Kolej pokonuje 936 m różnicy poziomów przy średnim pochyleniu 22%, poruszając się po 6 podporach. Wagonik jedzie z prędkością 8 m/s (zwalniając do 6 m/s na podporach), przewożąc jednorazowo maksymalnie 60 osób. W zależności od pory roku dziennie może wywieźć ponad 3 tys. osób, rocznie – ponad 600 tys. Co roku okresowe przeglądy wyłączają kolej z eksploatacji w maju i listopadzie, nie funkcjonuje ona także podczas silnego wiatru (powyżej 20 m/s), oblodzenia i temperatury spadającej poniżej −28 C. Na Myślenickich Turniach następuje przesiadka do drugiego wagonika. Po dotarciu na szczyt znajdujemy się na 1959 m n.p.m., 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu.
Kasprowy Wierch to doskonały punkt wypadowy do wycieczek granią Tatr w stronę Doliny Pięciu Stawów czy Czerwonych Wierchów. Oczywiście na szczyt prowadzi też szlak turystyczny, ale taka wyprawa to minimum 3 godziny marszu. 

Kolej na Kasprowy

Szczyt Kasprowego

 
Staw Smreczyński

Zakopane to nie tylko góry, ale także zabytkowe kościoły, muzea ale o tym wszystkim następnym razem :)  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger