08:54

Zamek na Pieskowej Skale


Dwa lata temu jadąc do Krakowa na urlop, postanowiliśmy przemierzyć Szlak Orlich Gniazd. Jest to szlak turystyczny przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Rozpoczyna bieg w Krakowie, kończy w Częstochowie. Nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni nazwanych Orlimi Gniazdami ze względu na ich usytuowanie na skałach dochodzących do 30metrów wysokości.


Na trasie szlaku znajdują się przepiękne zamki, ale nam najbardziej zależało na zwiedzeniu Zamku na Pieskowej Skale, który niestety w tamtym czasie był w remoncie aż do kwietnia tego roku. Nie zastanawiając się długo jadąc tego roku na urlop do Zakopanego postanowiliśmy nieco zboczyć z trasy i zajechać do Pieskowej Skały. 


Zamek w Pieskowej Skale wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Po wojnie całkowicie go odrestaurowano i przywrócono kształt z okresu największej świetności z XVII w. Położenie na wysuniętej skale (z trzech stron otoczony jest przepaściami) świadczy o wybitnie obronnym charakterze. Dostęp zapewniony był od strony wschodniej i tu właśnie znajdowały się wały, fosa oraz dwa bastiony (każdy posiada po 3 wieżyczki-kawaliery). Zamek można podzielić na dwie części: przedgrodzie i właściwy zamek renesansowy. Dawny zamek średniowieczny obejmował tylko obszar dzisiejszego zamku renesansowego oraz wieżę zwaną Dorotką na północno zachodnim skrzydle która obsunęła się w XIX w. Po przekroczeniu bramy wjazdowej z herbem Radwan rodu Zebrzydowskich wchodzi się na pierwszy dziedziniec zewnętrzny - przedgrodzie. Okazała wieża bramna do zamku renesansowego z zegarem pochodzi niestety z XX w., zastąpiła ona zawaloną basztę średniowieczną. Druga baszta średniowieczna zachowała się do dzisiaj jednak nie można do niej wejść. Przylega do niej dwupiętrowa oficyna z XVII wieku. Loggia obok wieży bramnej, jedyny tego typu przykład architektoniczny w Polsce jest dziełem współczesnym, na zdjęciach po wojnie jeszcze jej nie było. Szczątki dawnej loggii odkryto podczas badań i prac konserwatorskich rozpoczętych w 1947 r. Poniżej znajduje się wspaniały ogród włoski założony na trzecim - dolnym bastionie.
 
Zamek jest jednym z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Dziedziniec  jest przepiękny i robi ogromne wrażenie, wewnątrz zamku miesić się muzeum z wystawami stałymi i czasowymi, we wnętrzach znajdują się wystawy obrazów, zdjęć i mebli z różnych lat, niestety we wnętrzach jest zakaz fotografowania wystaw. Trochę się zawiedliśmy na tym zamku, bo spodziewaliśmy się czegoś zupełnie innego, chcieliśmy poznać historię zamku albo zobaczyć jak to kiedyś wyglądało a tu nic takiego nie doświadczyliśmy. I tutaj dajemy mały minusik. 
A z ciekawostek na zamku było nagrywane wiele filmów np: 
"Stawka większa niż życie"
"Podróż za jeden uśmiech"
"Janosik"
"Pierścień i Róża"
"Nie kłam kochanie"
Przy samym zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi, nieco dalej Kapliczka na Wodzie a jeszcze dalej wspaniała Dolina Prądnika serce Ojcowskiego Parku Narodowego z zamkiem w Ojcowie. 

Kapliczka na Wodzie


Zamek w Ojcowie

 Jeśli będziecie gdzieś w okolicy naprawdę warto się wybrać miejscowość jest przepiękna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger