15:49

Niesamowita Twierdza Modlin

zwiedzanie Twierdzy Modlin


We wrześniu obchodzimy szóstą rocznicę ślubu z tej okazji postanowiliśmy wybrać się do Warszawy i przy okazji zwiedzić też Nowy Dwór Mazowiecki i Twierdze Modlin.
Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił również król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660r. W 1806r. Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie. Rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806r. w czasie pobytu w Poznaniu. W myśl jego wskazówek powstaje obwód wewnętrzny dzisiejszej cytadeli, zaprojektowany przez Szefa inżynierii napoleońskiej, gen. Francois de Chasselop -Laubat, a w 1809r. przy współudziale płk Jana Malleta, szefa Korpusu Wojsk Inżynieryjnych Księstwa Warszawskiego. Wykorzystując naturalne warunki terenu, zbudowano wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewnianną twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony rzeki. Szańce przedmostowe w Kazuniu na lewym brzegu Wisły oraz przy Nowym Dworze Mazowieckim utworzyły zespól warowny zamykający węzeł komunikacyjny wideł Wisły i Narwi.


Koszary Obronne z lat 1832-1844
Twierdza położona jest na Mazowszu u zbiegu Wisły i Narwi, około 40km na północny zachód od Warszawy niedaleko portu lotniczego Modlin.
Twierdzę można zwiedzać na dwa sposoby z przewodnikiem, albo samemu my wybraliśmy tą drugą opcje. Chcąc zacząć zwiedzanie należy się udać do Punktu Informacji Turystycznej znajduje się on przy ul. Baśki Murmańskiej 164 ( parterowy długi budynek). Tam otrzymujemy darmową mapkę ze wszystkimi atrakcjami i informacje skąd zacząć zwiedzanie :) Twierdzę można zwiedzać też szlakami bez mapy, są one jednak słabo oznakowane.

Z ciekawostek Cytadela Twierdzy Modlin to najdłuższy budynek w Europie i drugi pod względem długości na świecie. Budynek ma 2250m długości. Jego powierzchnia jest wielokrotnie większa od Zamku Królewskiego na Wawelu, ale i zamku malborskiego, a nawet od całkowitej powierzchni obu tych warowni. 

Prochownia z 1899r.

Prochownia od środka
Twierdza robi ogromne wrażenie, większość budynków można zwiedzać trzeba tylko zaopatrzyć się w latarkę to podstawa tej wycieczki! Warto też ubrać się w strój sportowy albo w taki, którego nie będzie nam szkoda zniszczyć, albo ubrudzić. Na zwiedzanie trzeba poświęcić sporo czasu nam zajęło to aż, 4godz. warto więc, zabrać też coś do zjedzenia.

Do 2000r. Obiekt ten znajdował się na terenie wojskowym i z tych względów nie nadawano mu rozgłosu. I choć Modlin, będący największym polskim garnizonem wojskowym w czasach PRL-u, nie był miastem zamkniętym - to turyści nie mieli dostępu do większości znajdujących się tu historycznych budowli obronnych, w tym do Cytadeli.

Brama Ks. J. Poniatowskiego 1836r
 
Cd Koszar Obronnych


 Część obiektów czynna jest tylko w weekend np:
* Front Poligonalny z podziemnymi przejściami kontrminerskimi, ul. gen Bema 500, dla turystów indywidualnych otwarty w weekendy w godzinach 11-16. Obowiązuje bilet wstępu – 5zł/osoba. Wejście przy cmentarzu wojskowym.
*Wieża Widokowa - ul. gen. Bema 200A, otwarta w weekendy w godzinach 10-18, bilet wstępu 5zł/osoba.
W weekendy specjalnie dla turystów indywidualnych, można zakupić "wspólny bilet", uprawniający do wejścia na w/w obiekty w niższej cenie - 11zł/osoba. Bilety można zakupić u każdego z podmiotów.

W tel Elewator (trochę nas poraziło)
Niektóre obiekty są zamknięte i należą do osób prywatnych lub wojska np. ten za nami  jest niedostępny dla turystów można oglądać go tylko z "tarasu widokowego".


Ruiny spichlerza zbożowego z 1844r.

Brama gen. J.H.Dąbrowskiego z 1837r


Twierdza Modlin foto internet

Będąc w Warszawie koniecznie trzeba się wybrać. 2 komentarze:

  1. O tak Twierdza Modlin robi niesamowite wrażenie! Szkoda tylko, że tak niszczeje i nikt nie robić nic, żeby temu zapobiec...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety muszę się z Tobą zgodzić, a przyciesz mogłaby być z tego taka atrakcja turystyczna !

      Usuń

Dziękuje serdecznie za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2016 small everyday Joys , Blogger